Історія

Фільм В.Нагірного "120 років тому..."

Коломийський природничо – математичний ліцей засновано на базі Коломийської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ №9 з поглибленим вивченням англійської мови .

Історія школи почала писатись ще з 1 листопада 1945 року. В 1944-1945 навчальному році в Коломиї була одна російська школа №12. 1 листопада 1945 року СШ №12 розділилася на дві школи: СШ № 8, в якій навчалося 286 дівчат і неповну чоловічу школу № 9, в якій навчалося 212 хлопців.

Першим директором стала Шимко Любов Едуардівна. Її директорство припало на важкі післявоєнні роки, коли в школі не було електрики, а у класах світили гасові лампи. Підручників, як і зошитів не вистачало, бібліотека була бідна. Але Любов Едуардівна, за професією вчитель російської літератури, приносила до класу свої власні книжки. Вона була Вчителем з великої літери, яка виховала на прикладах російської і зарубіжної літератури не одне покоління, для якого книга стала дорогою на все життя.

Основне приміщення СШ №9, від дня заснування й до 1955 року, знаходилось на проспекті Лесі Українки (на даний час – будівля стоматологічної поліклініки).

З 1951 по 1977 роки дирекором школи стає Грайф Яков Ізрайлович – пристрасний ентузіаст шкільної справи, натхненник нових ідей , справжній учитель учителів.  Це був великий Педагог, Учитель від Бога.Яків Грайф дбав про те, щоб зростав Інтелектуальний рівень кожної людини, бо й сам був людиною творчою, жив багатим духовним життям і допомагав зростати вчителям та учням. Тоді в школі працювали різні гуртки, а на предметних олімпіадах та оглядах художньої самодіяльності школа займала перші місця. У роботі колективу враховувався досвід педагогів – новаторів. Він домігся того, щоб у навчальний процес було введено автосправу. І після закінчення школи учні одержували права водія. 

Окрім вивчення основ наук у 1956 році в школі було введено виробниче навчання, учні опановували слюсарну, токарну, швейну та ткацьку справи. В 1972-73 роках школа перейшла на кабінетну систему. Кращі кабінети школи -  фізичний, хімічний, біологічний, кабінети математики, історії та географії. Тоді ж запрацювала і шкільна їдальня на 120 місць. Чималий вклад у розбудову школи, примноження її славних традицій внесли і наступні керівники, колишні випускники школи Козлов С.І. та Султанов Ю.І.

Сергій Іванович Козлов основний акцент у роботі ставив на виховання справжньої людини. А це, вважав він, можна зробити через виховання таланту, який є у кожного. Будучи сам закоханий у літературу, класичну музику, добре розуміючи живопис, директор робив все, щоб ці здібності розвивалися і в учнів.

Юрій Ібрагімович Султанов своїм завданням ставив направлення роботи педколективу на підвищення якості навчання, на поліпшення трудового і морального виховання підростаючого покоління, викорінення формалізму в оцінці результатів праці вчителів, посилення зв’язку школи з життям. Він започаткував навчання шестиліток.

Юрій Султанов – автор окремих розділів сучасних шкільних підручників із зарубіжної літератури, наукових публікацій, лауреат І премії Всеукраїнського конкурсу науково-методичних досліджень.

З 1983  по 2000 роки, в часи перебудови та становлення незалежності нашої держави, біля керма школи стає Василь Михайлович Перцович.

Своїм завданням Василь Михайлович ставив формування цінностей загальнолюдської моралі, виховання відповідальної поведінки учнів, особистісних якостей: волі, наполегливості в навчанні, залучення учнів до активної роботи шкільної родини. Вимагав від учителів бачити в кожній дитині людину, виявляти позитивні риси характеру у підлітка, любити і поважати учня. Василь Михайлович робив усе для того, щоб навчальний процес був на високому рівні, а виховання в школі мало патріотичний характер. 

З 2000 року директором школи стає Лариса Олексіївна Іваськів. Особливу увагу вона приділяла учнівському самоврядуванню. Ввела чимало нового, відновила старі традиції школи. Учнівські комітети перетворила в ради, а потім в учнівський парламент, ввела дні дублена, самоврядування, відновила КВК, учні почали брати участь у міському та обласному конкурсах ерудитів “Що? Де? Коли?”, де перемагали навіть у студентів. Організовувала зустрічі з відомими людьми – поетами й композиторами Коломийщиини, традиційними стали вечори пам’яті Володимира Івасюка, Назарія Яремчика та воїнів-афганців. За її дерикторування у вересні 2007 року на базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9 засновано природничо-математичний ліцей.

Сьогодні закладом керує Ганна Миколаївна Пасічна – енергійний, мудрий і здібний керівник, вимогливий як до себе, так і до інших.

Школа пишається своїми випускниками. Серед них:

  • Кабузан В. -доктор історичних наук  
  • Молчанов О, -кандидат технічних наук 
  • Єрьоменко В. – інженер-випробувач 
  • Єрьоменко А. – директор СШ № 8 
  • Артюхов В. – кандидат технічних наук 
  • Лапін О. – кандидат технічних наук 
  • Перепьолкін П. – доктор хімічних наук 
  • Лисенюк В. – науковець-геронтолог 
  • Цугалевич Л. – доктор наук 
  • Кобилянська А. – заслужена артистка України 
  • Ткачук С. – заслужений працівник культури України 
  • Кіращук Н. – доктор економічних наук 
  • Тройська Н. – член Спілки художників України 
  • Нагайцеви Анатолій і Сергій – науковці (США) 
  • Гасій В. – олімпійський чемпіон та багато інших.

    За роки існування загальноосвітньої школи з її стін було зроблено 55 випусків,а це близько шести тисяч учнів.